Kakšno ekipo na poti do uspeha potrebuje Startup?
V Šoli za vlagatelje smo gostili Jureta Mikuža iz RSG Capital-a in se z njim pogovarjali o pomenu ekipe za potencialno investicijo. Poudaril je, da je pri investiranju v Startupe pomembno, da vidimo širšo sliko in predvidimo naslednje korake. Venture skladi zato v podjetjih iščejo manjšinske deleže, saj z nad 50% vložka ustvarimo situacijo, ki je neugodna za nadaljnje investiranje. Po njegovih izkušnjah morajo imeti ustanovitelji dovolj velike deleže, da bodo ostali motivirani in zato poslovnim angelom svetuje, naj ne zahtevajo deleža višjega od 15%
Ustanovitelji morajo stati v poslu z obema nogama.
Izpostavil je ključne stvari na katere je dobro biti pozoren, ko se odločamo o investiciji v ekipo. Pomembno je, da ima podjetje urejeno lastniško strukturo in bilance. Opozoril je na problematiko zaščite intelektualne lastnine, saj le ta predstavlja velik strošek, ki bremeni tudi vlagatelja, po drugi strani pa redko prinaša zelo veliko dodano vrednost. Zelo veliko vlogo pri odločitvi igra dinamika ekipe, saj pravi, da se ne odločajo za investicije v podjetja z enim ustanoviteljem, ker je riziko enostavno prevelik. Na drugi strani pa ni dobro, če je ustanoviteljev preveč, saj hitro naletimo na težave pri sprejemanju odločitev. Ključno je, da ustanovitelji stojijo v poslu z obema nogama in da ni to le ena izmed opcij, saj so člani ekipe doti bolj motivirani in angažirani. Po njegovem mnenju je idealna ekipa sestavljena iz članov, ki imajo izkušnje (starejši) in tistih, ki imajo energijo (mladi). Najboljše ekipe pa so sestavljene interdisciplinarno in posamezni člani pokrivajo 3 ključna področja: področje produkta, prodaje in managementa. Pomembno je, da ekipo dobro spoznajo in ugotovijo, če so konsistentni.
Slovenci pogorimo pri prodaji
Problem, ki ga zaznava pri svojem delu s Startupi v Sloveniji in na Balkanu je, da pogorijo pri prodaji, da nimajo »produkta«. Napačna predstava je, da je produkt tehnologija. Tehnologijo moramo uspešno zapakirati v produkt, ki ga bodo ljudje kupili. Na tem mestu je dobro imeti investitorja, ki bo v podjetje poleg denarja prinesel svoje znanje in karakter ter bo najboljši promotor svojih naložb.
Tisti, ki se upirajo na civiliziran način, so najboljši.
»Idej je milijon. Paziti morate, da so te ideje strukturirane in da ekipa dela kratkoročne korake k dolgoročnim ciljem.« Njegov nasvet je, da si potencialni investitor vzame čas, da dobro spozna ekipo in osebne cilje ustanoviteljev. Po njegovih izkušnjah so dobre ekipe sestavljene iz borcev. »Tisti, ki se upirajo na civiliziran način, so najboljši.«
Imejte pripravljene scenarije
V vsakem Startupu se prej ali slej kaj zalomi. Juretov nasvet vsem potencialnim vlagateljem je »imejte pripravljene scenarije«. Izpostavil je, da ne tolerira izsiljevanja, ker če vas nekdo izsilil enkrat, vas bo vedno. Če se zgodi, da vložite denar v podjetje in zadeva ne gre, »ne rešujte kriznih situacij z denarjem, ker je to jama brez dna. Že v začetku si postavite jasno mejo, čez katero ne greste«. Kot enega izmed ključnih dejavnikov za uspešno sodelovanje ekipe in investitorja je, da so v konstantnem stiku, da imajo dolgoročne cilje in strategijo ter definirane kratkoročne korake kako bodo prišli na cilj.
V kolikor vas zanima vlaganje v Startup podjetja se nam pridružite na naslednjih dogodkih, ki jih najdete na spletni strani.