Saša inkubator gostil polfinale tekmovanja POPRI 2025


Avtor: Tina Brinar, Saša inkubator
Datum: 13. 03. 2025

V sredo, 13. marca 2025, je v Saša inkubatorju v Velenju potekalo polfinalno tekmovanje POPRI za severovzhodno Slovenijo. Dogodek je bil eden izmed štirih polfinalnih izborov, ki so 12. in 13. marca potekali po vsej državi. Letos so tekmovalci prijavili kar 212 podjetniških idej in s tem znova podrli rekord.

Tekmovalci so se pomerili v treh kategorijah – osnovnošolci, dijaki in mladi do 29 let. Vsaka ekipa je imela na voljo pet minut za predstavitev svoje podjetniške ideje (t.i. pitch), nato pa je imela komisija dodatnih pet minut za vprašanja. V polfinalu v Saša inkubatorju se je predstavilo 12 osnovnošolskih ekip, 12 dijaških ekip in 3 ekipe mladih do 29 let.

Podjetniške ideje je ocenjevala strokovna komisija, sestavljena iz izkušenih podjetnikov in strokovnjakov iz različnih panog.

Osnovnošolske ekipe so ocenjevali:

Martin Blazinšek, ceo podjetja The Smartest Way

Rok Urbanc, ceo podjetja Core

Monika Pogorelc, soustanoviteljica podjetja Dirtspecific

Srednješolske ekipe so ocenjevali:

Matic Kolar, ceo Web Center

Adnan Ajšić, ustanovitelj podjetja HTC-Green d.o.o.

Valentina Golja iz podjetja Pingo Shop

Ekipe mladih do 29 let so ocenjevali:

Jon Kanjir, ceo podjetja Lipov list

Tilen Sovič, vodja podjetja Robomatis

Timotej Gungl, ceo podjetja Gobnik

Komisija je na vsakem od prizorišč izbrala po tri najboljše ekipe iz vsake kategorije, ki so si zagotovile mesto v finalu nacionalnega tekmovanja v podjetniških idejah mladih POPRI. Skupno se bo 10. aprila 2025 v Novi Gorici za zmago potegovalo 36 ekip z najboljšimi podjetniškimi idejami iz vse Slovenije.

Vsaka ekipa, ki se je uvrstila v finale nacionalnega tekmovanja v podjetniških idejah za mlade POPRI, je prejela 500 evrov iz nagradnega sklada za izboljšavo svojih poslovnih modelov. Med finalisti sta tudi dve ekipi iz Velenja – ena osnovnošolska in ena študentska, ki bosta zastopali svoje mesto na velikem finalu.

POPRI vsako leto združuje mlade talente, podjetniške mentorje in strokovnjake, ki z znanjem in izkušnjami podpirajo razvoj inovativnega podjetništva. Tekmovanje mladim ponuja priložnost, da svoje ideje razvijejo in jih morda nekoč tudi uresničijo v uspešne poslovne zgodbe.

KDO SO ZMAGOVALCI?

OSNOVNOŠOLCI:

Divje Tačke ( Benjamin Hostinger, Taja Skutnik, Arne Eman) – obesek za pasjo ovratnico, v katerega se nalije naravni odganjalec zajedavcev.

Renta Babi (Mija Sušec, Ema Čaušević, Nala Pritržnik, Neja Jančič, Tine Mohor) – inovativna storitev, ki povezuje osamljene starejše z mladimi starši, ki potrebujejo varstvo za svoje otroke. Starejšim omogoča, da ostanejo aktivni in svoje znanje prenašajo na mlajše generacije, medtem ko staršem zagotavlja zanesljivost. Otroci se poleg varstva učijo tudi življenjskih veščin, kot so kuhanje, ročna dela in vrtnarjenje.

SMETKoBOT (Rene Plohl, Jakob Kukovec, Jaša Novak) – robotski pobiralec odpadkov, ki na mestnih površinah pomete odpadke in se odpelje do zbiralno-polnilne postaje, ki odpadke loči in stisne na manjšo velikost.

 

DIJAKI:

MEDem (Lea Zebec, Edina Kadić)- zdrava in kvalitetna božanska krema, ki je unikatna, naravna, ročno izdelana in okolju prijazna. Glavne sestavine so matični mleček, ki deluje protivnetno, propolis, ki razkužuje, čebelji vosek, med, ki pospešuje celjenje in pomirja ter oljčno olje, ki pomirja in neguje razpokano ter razdraženo kožo.

BallBuddy (Oskar Volčanšek, Anduena Hasani, Elena Porić, Daša Ratnik) – inovativna tehnološka rešitev, ki združuje ekološko trajnost in napredno tehnologijo za golfiste. Naša pametna golf žogica, izdelana iz reciklirane odpadne plastike in okolju prijaznih materialov, vsebuje GPS čip, ki omogoča sledenje v realnem času preko mobilne aplikacije Ballbuddy. Ta aplikacija ne samo pomaga pri iskanju izgubljenih žogic, temveč tudi analizira igro igralca in omogoča tekmovanja s prijatelji.

SafeShip ( Anej Žalar, Tim Šoštarič, Jaka Vaupotič) –  pametna rešitev za spletne trgovine, ki pomaga zmanjšati težavo z neprevzetimi paketi pri plačilu po povzetju, saj je več kot 15 % paketov v Evropi neprevzetih, to pa trgovcem povzroča velike stroške.

 

MLADI DO 29 LET:

Granbučko ( Mojca Cvelbar, Lara Herbaj, Eva Vravnek, Vanesa Kuster  ) – granola, ki združuje

slovensko tradicijo, lokalne sestavine in kvaliteten obrok, ki je po vrhu še okusen.

LockItSmart (Urban Krepel) – pametne šolske omarice, zasnovane posebej za srednje šole. Dijakom omogočajo varno shranjevanje njihovih stvari, s čimer zmanjšajo težo šolskih torb in odpravijo izgovore za neprinašanje učbenikov ter drugih potrebščin.

Plantopipe (Nino Kaučič, Garvin Gajšek, Tjaš Kaučič) – vertikalni hidroponični sistem.

Tekmovanje POPRI se počasi in vztrajno oblikuje v vseslovensko gibanje, ki mladim odpira vrata v svet podjetništva. Vsaka ideja, ki nastane skozi ta proces, ni le potencialna poslovna priložnost, ampak tudi dokaz, da mladi verjamejo v svoje sposobnosti in prihodnost. Skupaj gradimo ekosistem, kjer inovacije ne ostanejo zgolj na papirju, temveč postanejo resnične priložnosti za razvoj, rast in spremembe. V mlade vlagamo danes, da bodo oni oblikovali boljšo prihodnost jutri. 

Tekmovanje POPRI je vseslovensko sodelovanje regijskih partnerjev, Podjetniškega inkubatorja Podbreznik v Novem Mestu, Tehnološkega parka Ljubljana, Primorskega tehnološkega parka v Vrtojbi, ki je tudi glavni organizator tekmovanja Popri in Saša inkubatorja. Tesno ob strani pa nam stojijo tudi Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, SPIRIT Slovenija, javna agencija, Slovenski podjetniški sklad, Urad vlade za Slovence v zamejstvu in posvetu, Urad za intelektualno lastnino, Mestna občina Nova Gorica ter Občina Šempeter-Vrtojba.