Deset let PC Standarda, prostora, ki je oblikoval podjetniško zgodbo SAŠA regije

Avtor: Tina Brinar, Saša inkubator
Datum: 11. 12. 2025
Velenje, 10. december 2025 – SAŠA inkubator je včeraj v prostorih PC Standarda, ki že desetletje predstavlja osrednje domovanje podjetniškega dogajanja v SAŠA regiji, obeležil 10. obletnico delovanja. Prostor, odprt leta 2015, je v desetih letih postal središče številnih podjetniških zgodb, vrhunskih programov, regionalnih sodelovanj in dogodkov, ki so zaznamovali razvoj podjetniške skupnosti.
Slavnostni dogodek je združil podjetnike, mentorje, partnerje, predstavnike občine in številne podpornike, ki so v preteklih letih soustvarjali okolje, kjer je mogoče začeti, rasti in uspeti. In danes je jasneje kot kadarkoli prej, da se je v teh desetih letih razvila skupnost, ki je zmogla sprejeti ideje, izzive, neuspehe in preboje ter iz njih ustvariti nekaj trajnega.
S slavnostni govorom je praznovanje otvorila direktorica SAŠA inkubatorja Tanja Ževart Boček, ki je ob tej priložnosti izpostavila, da so prav ljudje tisti, ki oblikujejo zgodbo inkubatorja:
» Ko danes govorimo o 10 letih, ne govorimo o številki. Govorimo o ljudeh. O vas. O podjetnikih, ki ste verjeli, še preden je bilo kaj videti. O mentorjih, ki ste držali prostor, ko je bilo težko. O regiji ki je prepoznala, da razvoj skupnosti ni projekt, temveč odnos.«
Dogodek je nagovoril tudi podžupan Mestne občine Velenje, Janez Melanšek, ki je poudaril:
»Absolutno je SAŠA inkubator tisti, ki je dal zagon za dva nova, velika inkubatorja. Iskreno vam čestitam, želim vam, da svoje meje še razširite, vezi poglobite in razvijete še veliko novega. Čez dve leti pa v večjih, novih prostorih Centra prihodnosti in Tehnološkega parka Velenje.«
Posebno mesto večera je pripadlo pogovoru med sedanjo direktorico SAŠA inkubatorja, Tanjo Ževart Boček in nekdanjima direktoricama Ano Anžej in Karlo Sitar. Tri perspektive so osvetlile desetletje, ki ga je zaznamovalo iskanje rešitev, rast skupnosti in številni trenutki, ki so se sprva zdeli majhni in šele kasneje pokazali svojo pomembno naravo. Pogovor je odslikaval, kako se je prostor sčasoma spreminjal, dozoreval in postal dom mnogim podjetniškim začetkom.
Deset let je pustilo sled tudi v številkah, ki povedo svojo zgodbo:
samo v zadnjih dveh letih je SAŠA inkubator gostil več kot 2800 udeležencev na dogodkih, zanimanje za program Startup Generator pa je letos doseglo rekordnih 45 prijav. To potrjuje, da regija premore izjemen podjetniški potencial. Poseben poudarek je bil posvečen tudi mladim, več kot 700 osnovnošolcev in dijakov je v letu 2025 skozi Startup vikende spoznavalo svet podjetništva in za prihodnje generacije podjetniških ustvarjalcev se nam res ni treba bati.
Od leta 2015 do danes se je v prostorih PC Standard razvilo 201 novo podjetje, ustvarjenih je bilo 264 novih delovnih mest, v inkubacijo pa so vstopili 104 podjetniki, ki so v prostoru našli mentorstvo, podporo in skupnost, ki verjame vanje.
Utrip dogodka je najbolje povzel zaključek govora direktorice SAŠA inkubatorja:
»Zato je današnje praznovanje obletnice pravzaprav praznovanje zaveze, da bomo tudi v letih ki so pred nami, prostor, kjer se začnejo zgodbe in kjer je dovoljeno poskusiti. Kjer se gradi in kjer nihče ni sam. «













